Podczas zakupów w sklepie z tekstyliami nierzadko natrafić można na określenie „pościel z mikrofibry” czy „miękkie koce z mikrofazy”. Jeśli zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po produkt wykonany z tego materiału, zapewniamy, że jak najbardziej. Kołdry, poduszki, koce oraz narzuty z mikrofibry doskonale nadają się do użytku domowego. Zanim jednak podejmiesz decyzję, dowiedz się, jakie właściwości i zalety posiada.
Mikrofibra – czyli co?
Jako klient sklepu z domowymi tekstyliami możesz spotkać się nie tylko z określeniem mikrofibra, ale także mikrofaza czy mikrowłókno. Wszystkie te synonimy oznaczają to samo – typ mikrowłókna wykonany z cienkich włókien poliestrowych oraz poliamidowych. Do jego wytworzenia stosuje się nowoczesne technologie umożliwiające zdobycie niezwykle cienkich syntetycznych włókien – nawet sto razy cieńszych niż ludzki włos! Dzieje się tak za sprawą niskiej gęstości liniowej wynoszącej 1 denier (przy czym gęstość jedwabiu wynosi od 1,25 do 3 den). Sprawia to, że tekstylia wykonane z mikrofibry okazują się miękkie i delikatne, a przy tym odporne na uszkodzenia.
Niezwykłe właściwości mikrofibry
Co to oznacza dla Ciebie? Mikrofibra jest cienkim, ale szalenie wytrzymałym włóknem. Właśnie dlatego jest tak ceniona przez producentów – im cieńszy splot, tym tkanina odporniejsza na rozdarcia. Ponadto mikrowłókno doskonale wchłania wilgoć. Właśnie dlatego znajduje zastosowanie nie tylko przy wyrobie tekstyliów domowych, ale także artykułów do czyszczenia powierzchni. Chętnie stosowane jest przez branżę motoryzacyjną – ścierki z mikrofibry nie stanowią zagrożenia nawet dla najdroższego lakieru. Ze względu na właściwości mikrowłókno można znaleźć również w przemyśle odzieżowym – nadaje się do produkcji miękkich, przyjemnych w dotyku ubrań, np. dla dzieci.
Zalety, zalety i jeszcze więcej zalet
Jeśli na Twojej liście zakupów widnieją wytrzymałe i delikatne tekstylia domowe, bez obaw możesz sięgnąć po produkty wykonane z mikrowłókna. Główną zaletą jest fakt, że kołdry, poduszki oraz koce tego typu można częściej poddawać czynnościom pielęgnacyjnym. Podczas prania oraz prasowania nie dochodzi do rozciągnięcia i rozdarcia tkaniny. W ten sposób zakup pościeli czy narzuty z mikrofibry staje się inwestycją na całe lata.
Mikrowłókno jest nie tylko wytrzymałe, ale także miękkie i przyjemne w dotyku. To idealny wybór dla osób, które lubią delikatne pościele oraz koce. Materiał idealnie przylega do ciała, dzięki czemu daje wrażenie „otulenia” – to sprawia z kolei, że sen okazuje się nie tylko komfortowy, ale przychodzi też znacznie szybciej.
Kołdry, poduszki, koce z mikrofibry stanowią idealne wyjście dla alergików. Tkanina nie przepuszcza kurzu, drobnych zanieczyszczeń, a nawet roztoczy. A dzięki wykorzystaniu syntetycznych włókien nie wywołuje dodatkowych podrażnień i uczuleń. W ten sposób będzie też dobrym pomysłem na stworzenie wygodnego posłania dla dziecka. Przed zakupem sprawdź jednak, czy mikrofibra nie posiada domieszek innych tkanin mogących wywołać uczulenie.
Warto również dodać, że mikrofibra wykazuje doskonałe właściwości oddychające. Wbrew potocznemu mniemaniu nie jest zamkniętym, sztucznym materiałem. Dzięki mikrootworom przepuszcza powietrze, zapewniając komfortowe warunki w trakcie snu. Dzięki temu nadaje się do użytku zarówno latem, gdy noce są znacznie cieplejsze, jak i podczas zimowych, mroźnych wieczorów.
Wybór na całe lata
Mikrofibra należy do delikatnych i wytrzymałych materiałów. Jednak nie jest niezniszczalna. Stąd też należy wiedzieć, jak dbać o pościele, koce oraz narzuty z mikrofibry, aby te służyły jak najdłużej:
- tekstylia z mikrofibry pierz oddzielnie w pralce automatycznej, w temperaturze 40-50 stopni C i płucz w zimnej wodzie,
- nie stosuj wybielaczy oraz płynów zmiękczających, które mogłyby pozbawić mikrofibrę miękkości,
- koce, pościele i narzuty pozostaw do wyschnięcia w pokojowej temperaturze,
- podczas prania i suszenia stosuj się do informacji zasugerowanych przez producenta na metce.